1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Протест на земјоделците од Мустафино. Изградба на фотоволтаична централа во нивниот атар за нив ќе им биде погубно

Со предупредувачки протест,  денеска земјоделците од светиниколското село Мустафино, бараат дислокација  на идната  фотоволтаична централа која треба да биде најголема во земјата. Тврдат, со ова трајно ќе се уништи најплодниот дел од Овчеполието и егзистенцијата на 600 жители од ова село. Револтот од владината одлука кај жителите од ова село е голем.

Мустафинци не се против градба на централата, но не на нивно земјиште. Предлагаат друга локација, на земјиште што не се обработува,  помеѓу Мустафино и соседното Ерџелија. Но, доколку надлежните се оглушат на нивното барање, подготвени се на радикални мерки.

Деновиве Владата најави градба на најголемата фотоволтаична централа во Македонија со силина од 300 мегавати, вредна 240 милиони евра. Производството на електрична енергија според пресметките ќе ги задоволува потребите на 94.000 жители од овој регион.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles