24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Тимпанија кај говедата

Тимпанија на говедата е често заболување кај крупната стока. Предизвикано е од прекумерна исхрана со детелина, растителна храна што при варењето ослободува голема количина на гасови. Ова предизвикува дување на стомачната празнина и ако не се лекува навреме, може да има фатални последици по заболените животни.

Поради ова, ветеринарите од штипската ветеринарна клиника на сточарите им советуваат, на стоката да и даваат умерени количини на детелина.

Тимпанијата е зачестена во пролетниот период. Ова не значи дека,  симптомот надуен стомак кај крупната и ситна стока може да се појави и во овој период од годината. Превентивата,тврдат ветеринарите, е најдобрата одбрана од појава на тимпанија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles