1.6 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Филипче за понеделник им закажа средба на патронажните сестри

Средбата со медицинскиот патронажен персонал од земјава, министерот за здравство Венко Филипче ја одложи за понеделник, иако претходно најави дека истата ќе се реализира до вчера. Медицинските сестри од крајот на овој месец се во опасност да останат без работа, бидејќи две години работат под договор.

Добивме известување за средба со министерот Филипче во понеделник. Се надеваме на разбирање и  очекуваме решение на нашиот проблем , односно конечно да добиеме решенија за работа“,  велат во дописот сестрите. 

Инаку, нивната приказна започнува  кога  во јуни 2019 година, Министерството за здравство објави јавен повик за сите медицински сестри кои се заинтересирани да работат во службите на патронажната дејност, да се пријават на  конкурс.

Преку овој проект беа вработени 48 медицински сестри и 10 лекари во Скопје, 15 медицински сестри во Тетово и останатите други медицински сестри низ државата, со што вкупниот број се искачи на над 130.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles