24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Косово: 5000 Косовци се откажале од државјанството

До крајот на ноември 2021 година, околу 5.000 косовски државјани се откажале од косовското државјанство, што е повеќе од претходната година, соопшти Министерството за внатрешни работи на Косово. Претставници на Министерството за внатрешни работи изјавија дека главната причина за откажување од државјанството е фактот што некои земји од Европската унија, каде што претежно емигрирале косовските граѓани, не дозволуваат двојно државјанство.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles