3.8 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Од 01 јануари 100 % поголема дневница во недела

Според измените на Законот за трговија, почнувајќи од 1 јануари 2022 година, вработените во трговските центри, односно моловите, во продавниците во склоп на бензински станици, трговци на мало со еден вработен,  кои ќе работат во недела ќе добиваат двојно повисока дневница, односно дневница зголемена за 100%. Овие трговци ќе треба да платат и дополнителни, 2% од прометот остварен во моловите во претходната година за работењето во недела и празници, а средствата  ќе бидат наменети за изградба на нови детски градинки.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,596FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles