-1.3 C
New York
Saturday, January 22, 2022

Buy now

spot_img

Косово: Прогласена вонредна енергетска состојба

Собранието на Косово со 57 гласа „за” и 17 воздржани прогласи вонредна енергетска состојба, со што ќе се олесни на Владата да донесе вонредни мерки за ограничување на снабдувањето со енергија.  Вонредните мерки ќе важат најмногу 60 дена, но Собранието може да ги продолжи за уште 30. Тие вклучуваат наметнување ограничувања за снабдување со енергија на потрошувачите и наметнување посебни обврски за енергетските компании.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,134FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles