34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Претседателот Стево Пендаровски денес го даде мандатот на Димитар Ковачевски

Во претседателската ,,Вила Водно “ претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денес го додели мандатот за формирање нова влада на мандатарот Димитар Ковачевски .

При примањето на мандатот Ковачевски најави исполнување на своите должности и враќање на довербата кај граѓаните. Исто така тој ги истакнува и своите главни цели како и целите на новата влада која штототку треба да биде формирана.

Инаку од денес почнува да тече рокот од 20 дена во кој Ковачевски треба да ја состави новата влада и програмата на истата. Доколку се се одвива според планираното се очекува на 10 јануари предлог владата да биде доставена и истата да почне со работа на 17 јануари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles