19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Србија: Се ангажираат месари од Бангладеш

Месарите во Србија, заработуваат колку и менаџерите во фирмите, дури и до  1000 евра месечно, но и покрај одличната плата, никој не сака да се занимава со оваа работа. Поради тоа домашните компании се принудени да ангажираат месари од дури 6.600 километри оддалечениот Бангладеш, пренесува Блиц. Сопствениците на месните индустрии се во големи проблеми бидејќи колку и да им ги зголемат платите на работниците, секогаш се плашат дека ќе си дадат отказ. Во една фабрика велат дека додека имаат можности ќе им ги зголемуваат платите на месарите, но тоа не можат да го прават до бесконечност.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles