-3.2 C
New York
Sunday, January 16, 2022

Buy now

spot_img

Албанија ќе бара раздвојување од Македонија за во ЕУ

Албанија може да бара раздвојување од Македонија на патот кон ЕУ, бидејќи бугарската блокада која е само за Македонија поради пакетот, ја блокира и Албанија, кажа премиерот Еди Рама во своето годишно обраќање. Според Рама, Албанија станала заложник во процесот по бугарското вето за Македонија. Во евроинтеграцискиот процес работите се јасни и се наоѓаме во апсурдна ситуација поради ветото на Бугарија. Ако Бугарија стави вето во првите шест месеци од следната година, ќе бараме издвојување од Македонија, кажа Рама.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,116FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles