27.9 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Новата цена на струјата ЛС – Штип ја стави во драматична финансиска ситуација

Новата цена на струјата ЛС – Штип ја става во драматично лоша финансиска ситуација  од која излез мора да се бара ургентно. Досегашните сметки за струја  ќе станат енормни , а локалната самоуправа и ЈП „Исар“ толку пари немаат ни случајно.

Ова значи дека трошоците на месечно ниво, ќе бидат поголеми од приходите . Овој момент бара итно решение, бидејќи во прашање доаѓа основната дејност на ЈП “Исар“, производството и дистрибуција на вода.

Сериозноста на состојбата, отвара и друго исто така сериозно прашање кое се однесува на евентуалното покачување на ценатат  на водата.

Освен ЛС – Штип, во идентична состојба се и останатите општини од регионот и јавните претпријатија. Преку ЗЕЛС има најави за барање за државни субвенции за плаќање на струјата, но засега конкретно решение нема.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles