-3.7 C
New York
Sunday, January 23, 2022

Buy now

spot_img

Да се укинат субвенциите за малите хидроцентрали

Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“ почна со кампања и собирање потписи за укинување на субвенциите кои Владата ги дава на малите хидроцентрали. Електричната енергија произведена од малите хидроцентрали се откупува по загарантирани повластени тарифи кои на сопствениците им гарантираат сигурен профит. Сите постоечки мали хидроцентрали заедно произведуваат само 4% од вкупното годишно производство на електрична енергија во земјата.

Од друга страна , секое семејство во земјава секој месец плаќа 6 отсто од висината на месечната сметка за струја за субвенционирање на производството на електрична енергија од обновливи извори. На годишно ниво, за електричната енергија произведена од мали хидроцентрали граѓаните плаќаат 16 милиони евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,134FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles