-3.2 C
New York
Sunday, January 16, 2022

Buy now

spot_img

Косово: Најавени субвенции за струја

Министерството за финансии на Косово им соопшти на граѓаните дека ќе субвенционира струја за семејствата корисници на социјална помош и пензионерите. Тие во својата објава  наведуваат дека категориите кои ќе ја користат оваа субвенција се семејствата кои се влезени во базата за социјална помош, семејствата на загинатите борци од ОВК, семејствата на цивилните жртви, семејствата на исчезнатите, воените инвалиди и други. Субвенционирањето на електрична енергија, според важечките закони, ќе се врши за 2021 година и за онолку месеци колку што корисникот користел соодветна помош/пензија“, се вели во соопштението .

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,116FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles