24.7 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Новата локална власт на Карбинци е неспособна и неодговорна и за три месеци се покажа на дело, се огласи СДСМ преку соопштение

Новата локална власт на Карбинци е неспособна и неодговорна и за три месеци се покажа на дело, се огласи СДСМ преку соопштение.

Поради непочитување на веќе склучените договори- спогодби за одложено плаќање на обврските,  да ден 07.12.2021г. сметката на ЈП „Плачковица“ – Карбинци е БЛОКИРАНА од страна на неколку екномски оператори, со што е доведено во прашање нормалното-работење на претпријатието и давањето на комунални услуги. Вработените веќе втор месец се без здравствено и пензиско осигурување поради блокираната сметка“, стои во соопштението од СДСМ.

Она што можеби е клучно , потенцираат од СДСМ, е следното

Од  денес одржувањето и работата на Филтер станицата е оставена без вработени. Договорот на лицата кој беа ангажирани е прекинат на 31.12.2021г  без да бидат ангажирани други лица. Оваа станица пред 4 месеци е ставена во пробна работа и за нејзиното функционирање и одржување се грижеа,  соодветно обучени лица кои сега се отпуштен.“

На обвинувањата на СДСМ –  Карбинци, градоначалникот Виктор Паунов со одговор дека долговите поради кои Претпријатието е блокирано се наследени, а во моментов с еобучуват работници кои ќе работат на филтер станицата, а процесот на нејзино непречено функционирање не е нарушен.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles