1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Започнува големата Божиќна надела. Утре е Коледе

Од утре е големата Божиќна недела, време кога верниците кои најголемиот христијански празник  го слават според јулијанскиот календар, ги започнуваат вековните обичаи.

Вратата на традицијата ја отвораат утрешните коледарски адети чиј централен симбол се коледарските колачиња.

Коледарските  адети се традиција која се пренесува од колено на колено и се нагува со децении, но современиот начин на живот, не секогаш дозволува тие да се нагуваат во изворна форма.

Сепак, за на модерните домаќинки ништо да не им фали, индустријата за вакви денови ја прилагодува понудата.

На Бадник, рано наутро, во секоја куќа се слуша гласот на децата-коледари, кои со коледарските песни за здравје и бериќет го симболизираат гласот на ангелите за раѓањето на Исус Христос. Домаќините им даваат костени, ореви, јаболка, круши за да го зачуваат овој убав обичај кој се пренесува од колено на колено.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles