34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Шансите за инфлација се огромни, а економисти објаснуват како цените можат да полудат

Цена на струјата се покачи за речиси 10 %, а онаа на светските берзи не може да ја предвиди никој,  тројно поскап гас и зголемена вредност на сите останати енергенси е  само вовед во голема економска неизвесност, повторно потенцираат економистите.

Од овие причини,  Владата  експресно ги амортизираше  првите  последици  со класичен интервенционизам и со замрзнување на цените на основните животни артикли до 31 јануари,  но прашањето е, што  доаѓа  по 31 јанури?

Но, за некои  сектори 31 јануари е предалеку, бидејќи  струјниот удар  со пропаст  им се   закнува уште отсега па по празниците најавуваат протести.

Страв во коски од повисоките цени имаат и граѓаните кои што ги чека,  веќе  претпоставуваат.

Ако сето ова се стави на маса,  од една и очекуваното зголемување на минималната плата, од друга страна прашањето дали  ќе се постигне каков -таков  баланс  за  полсно да се надмине можното ценовно стампедо.   Среќна Нова Година, да навистина е потребна  Среќна Нова Година.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles