22.8 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Бочварси, Спасовски, Милевски и Битики остануваат, ќе има и нови министри, но за сите СДСМ одлучува вечерва

Ресорите транспорт и врски, внатрешни работи, локална самоуправа и  еконимија и понатаму оставуваат  за Благој Бочварски, Оливер Спасовски, Горан Молевски и Фатмит Битики, потврди денес за ТВ Стар  висок партиски функцинер на СДСМ.

Извесно е дека Бочварски, Спасовски,  Милевски и Битиќи ќе ги задржат ресорите со кои досега управуваа бидејќи во јавнота и партијата тие се оцеенти како успешни министри. Дилема до последен момент  е со останатите  ресори  бидејки комбинации и предлози има  повеке. Што сигурно  ќе се случи вечерва остабува отворено прашање а сите дсегашни медиумски шпекулацуи треба да се земат со резерва“, изјави   денес  соговорникот на ТВ Стар.

Реално,  во вакви ситуации неизвесноста  до последен момент е ретко присутна,  бидејќи станува збор за министри,  а не за обични службеници од кои секој може да ја врши функцијата  но , никогаш не   се знае, па оттука и  тактизирањето кое во крајна мера  може да се толкува и како воздражаност но и како сериозност.

Од овие причини  и во истиот контекст  досегашнатат директорка на  Дравниот трудов инспекторат Јована  Тренчевска  како министер за труд и социјала се споменува како можна, а името на идниот министер за правда  се поврзува со професорот Никола Тупанчевски .

Во целата слика  на извесност и неизвеснст се вклопува и  Љупчо  Николовски кој  е двоен  кандидат, односно  вратите му се отвораат и за Одбрана и за земјоделие.

СДСМ  вечерва ке биде крајно внимателна и одговорна од сите аспекти зашто за само три  месеци  стигнаа многу јасни пораки во кој правец  партијата но и владата треба да   се движат. Новиот почеток е од вечерва и оваа прилика  не треба да се испушти“, дециден е нашиот соговорник од партискиот врв на СДСМ.   

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles