22.8 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Манасков: Потребен е стратешки проект за енергетика и Министерство за енергетика

Македонската Влада мора да оформи Министерство за енергетика, оцени денеска Ѓорѓи Манасков, претседател на Стопанската Комора за енергетика. Тоа ќе ја креира точната слика за енергетската состојба во Македонија, смета Манасков, изнесувајќи ги конректно надлежностите на ова министерство.

Според Манасков, актуелната криза влече корени од осамостојувањето на Македонија и е диуректна последица на отсуството на  стратешка енергетска политика.

Со овие два предлога, Манасков сметра дека поголем дел со проблемите кои денеска се судира земјуата на енергетски план ќе ги намало, но мистите веќе би биле со свое решение.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles