22.8 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Бројот на граѓани кои бараат тестирање расте, но интересот за вакцина паѓа

Драстично е зголемен бројот на пациенти кои прават ПЦР тестови во штипскиот центар за јавно здравје. Дневно, овде се земаат и по 60 тестови колку што е и капацитетот на Центарот.

Големи гужви за тестирања  има и во Кочани.

И додека бројот на граѓани кои се тестираат расте, интересот за вакцинација, особено со прва доза опаѓа.

Во меѓувреме, благо се зголемува бројот на хопситализирани пациенти. Во моментов, на Инфективното одделение има 30 пациенти.

,,Во однос на вчера, бројот на хопситализации е зголемен за 5. Имаме 23-ца пациенти на кислородна поддршка, а еден пациент од Штип на 66 години – почина. Зголемен е и бројот на т.н. амбулантски пациенти и нивниот број во моментов изнесува 60, информираат од Клиничката болница во Штип”.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,442FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles