30.1 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Мандатарот Димитар Ковачевски ветува економски раст и поголеми плати и пензии

Мандатрот  и премиер пред избор Димитар Ковачевски  најавува  значаен  економски  раст и влез на нови и силни  странски инвеститори во услови на  пандемија  и неизвесен енергетски пазар.

Аналогно на ова, Ковачевски превидува и раст на платите и пензиите што според него, е клучен предизвик на новата влада.

Освен ова, Ковачевски најави и нов сет економски  мерки за компаниите  и граѓаните  во намерата  да елиминира  барем  дел од неизвсноста и загриженоста за тешката  состојба. 

Граѓаните, сепак се поделени во мислењата по однос на ова ветување.  Освен граѓаните, ветување за помош има и за компаниите  во делот со сметките за струја, која според нив е исклучително важна.  

Што на крај ќе се случи и дали  и кога ќе има помош, во овој момент е  неизвсно но, од опозцската ВМРО ДПМНЕ на изјавите  на Ковачавси  одговорија експресно, истакнувајќи дека не очекуваат ништо од ветеното да се реализира.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles