27.9 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Поради високите цени на струјата можни се прекини на услугите од страна на некои Јавни препријатија.

Со новите цени на струјата Општините и Јавните преријатија се ставени пред свршен чин и веќе  чекорат кон колапс, предупреди денес градоначалничката на Скопје и претседател на ЗЕЛС Данела Арсовска , соопштувајки ги заклучоците од одржаната седница на ЗЕЛС вчера. Според Арсовска, многу бргу  можни се прекини на услугите  од  страна  на некои јавни претпијатија.

Арсовска  конкретно не спомена  кои ЈП  први ке крахираат поради струјно-ценовните потреси но  најави дека ситуцијата треба итно да се стави под контрола . Порад ова, ЗЕЛС од Владата  ке   го побара следното.

Од друга страна, ТВ Стар денес  ги праша одговорните во некои општини  од регионот Има ли реална опасност граѓите да останат без редовни услуги од страна на Јавните препријатија.

Овие изјави  прилично ја  релаксираат состојбата но   проблемот со  пари  за плакање на небесните сметки за струја останува и понатаму. Прашање е само кога пазарот ке се стабилизира и дали  дотогаш општините и ЈП ке издржат  без помош од државата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles