19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Словенија: Се повеќе птичји грип кај диви птици

Во Словенија се повеќе случаи на птичји грип кај диви птици. Досега се потврдени 23 случаи на птичји грип кај диви птици и еден случај на високопатогена птичји грип кај домашна живина. „Со оглед на моменталната ситуација и бројните епидемии на птичји грип во Европа, очекуваме болеста да продолжи да се шири, така што сѐ уште очекуваме нови инфекции“, соопштија од словенечката ветеринарна управа, објавија во вторник словенечките медиуми. Повеќето случаи на птичји грип се потврдени во областа Марибор. главно кај мртвите лебеди и речните галеби.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles