27.9 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Трансплантации: 16 пациенти добија бубрег, петмина срце

Минатата година во земјава се направени девет експлантации од починат донор и притоа 16 пациенти добија бубрези, петмина срце и кај осум пациенти беа трансплантирани коскени ткива.

Ова е значителен напредок во споредба со изминатите години како во полето на трансплантацијата така и во делот на подигнување на свеста за органодонорството, соопшти Универзитетската клиника за ортопедски болести.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles