30.1 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Матичните лекари се заканија со штрајк и затворање на ориданциите доколку државата не го одстрани лошиот третман кон нив.

Матичните лекари се заканија со штрајк и затворање на ординациите доколку државата не го одстрани лошиот третман кон нив, изјави претседателот на Здружението на матичните лекари д-р Лидија Чолакова Дервишова.Пред се , како што појасни Дервишова, ова се однесува на големиот број казни за административни пропусти што ги добиле од ФЗОМ пред новогодишните празници.

Барањата, како што истакна Дервишова ќе се достават и до ФЗОМ. Тоа се.

Нерешено прашање е недостигот од матични лекари во руралните подрачја. Проблемот е најизразен на истокот ,каде ретки се ординациите во места со мал број на жители, потенцијални пациенти, но не доволен за рентабилна работа.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles