34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Нов обид на Владата да го стимулира вакцинирањето. На младите им нуди гратиси и награди

Со попусти, гратис храна и пијалоци и други награди, Владата планира да ги стимулира младите да се вакцинираат.

Во програмата на новата Влада предводена од Димитар Ковачевски, за првпат се предвидуваат стимулативни мерки за зголемување на интересот за вакцинација кај младите, како целна група која има најголем отпор кон имунизацијата.

Податоците на Министерството за здравство покажуваат дека одвај 20 % од лицата меѓу 20 и 40 години се вакцинирани, што е исклулчително низок процент. Дополнително, интересот за вакцинација со прва доза вакцини , наместо да се зголемува, се намалува.

Мерките на Владата се во насока на одржување на здравствените домови во полна кондиција и со персонал и со број на легла и технички капацитети за да ги опслужуваат граѓаните. Процесот на вакцинација е клучен за да се спречат тешки симптоми кај заболените, а со тоа да се спречи и преоптоварување на здравствениот систем, , стои во владината програмата.

Инаку, последните неколку недели, најгоолем процент од инфицираните се млади луѓе на возраст помеѓу 20 и 35 години.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles