27.9 C
New York
Friday, August 19, 2022

Buy now

spot_img

Три големи инвестиции во делот на енергетиката, најавува директотот на ТИРЗ дирекацијата Јован Деспотовски

Во тек се разговори за 3 големи инвестиции во делот на енергетиката. За едната од нив, се очекуваат детали во текот на наредните неколку недели, обелодени денеска директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриските развојни зони Јован Деспотовски:

Новите инвестиции, значат и нови вработувања, па Деспотоивски излезе со очекувања дека годинава, во технолошко-индустриските развојни зони, ќе има 2.700 нови вработувања, а нивната просечна плата ќе биде 843 евра:

Во моментов, во ТИР Зоните во Државата работат околу 14.000 лица, а во текот на минатата година е достигнат ниво на извоз од три милијарди евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,443FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles