34.6 C
New York
Tuesday, August 9, 2022

Buy now

spot_img

Неизвесно скокањето по чесниот крст за Водици. Традицијата зависи од корона епидемијата

На неколку денови пред одбележувањето на големиот христијански празник Водици, скокањето по чеснит крст е неизвесно. Поради големиот број на дневни инфекции со ковид 19, оваа вековна традиција е доведена во прашање.

Од Брегалничката епархија информираат дека сите адети поврзани со Водици и Богојавление ќе бидат спроведени, вклучително и големиот Богојавленски водосвет, но се чека на конечна одлука за чинот на скокањето.

Од друга страна, во дел од општините  во тек се подготовките за прославата на Водици и пријавувањето на кандидатите. Колку од плановите ќе се реализираат, ќе зависи од одлуката на Светиот синод, односно од епидемиолошката состојба во државата.

Поради ковид пандемијата, скокање   по чесниот крст немаше и минатата година.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,432FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles