1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Новиот македонски и бугарски премиер Димитар Ковачевски и Кирил Петков денес ја имаа првата официјална средба. Најавена е нова конструктивна соработка, авиолинија Скопје – Софија и отворање на граничниот премин Клепало

Премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков денеска договорија да се формираат работни групи кои ќе бидат од повеќе области – инфраструктура, економија, трговија, деловната соработка меѓу бизнис заедниците, образование, култура, а тука ќе биде вклучена и Комисија за историски и образовни прашања:

Македонскиот премиер нагласи и дека се финализира и Договорoт за меѓугранична соработка, што е особено значаен за жителите од источна Македонија:

За бугарскиот премиер Кирил Петков, отсега натаму добрососедството меѓу Бугарија и Македонија ќе се мери со конкретни реализирани чекори и цели, а не само преку политички изјави:

Двајцата премиери најавија дека на 25 јануари ќе ја одржат првата седница на двете влади, по што ќе се формираат сите работни групи. Најавите се дека истите ќе имаат неделни средби, на кои ќе се презентираат контретните планови и нивната реализација.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles