16.1 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Вонреден попис на свињите во Делчевско

Во делчевскиот регион во радиус од 10 километри од местото каде што се појави африканската свинска чума во тек е пописот, но и утврдување на нерегистрирани одгледувалишата на домашни свињи. Се очекува овој вонреден попис да заврши утре, а првичната бројка од 740 да се зголеми на околу 1.000 свињи на оваа територија.

Потоа ќе почнат и клиничките прегледи и тестирања на свињите, кои во рок од 24 до 48 часа треба да покажат дали има или не африканска свинска чума.

Доколку резултатите се негативни ќе бидат транспортирани во кланици, а доколку се позитивни тогаш се уништуваат во специјална јама.

Спред најавите на првиот човек на АХВ, Николчо Бабовски, фармерите ќе добијат оштета за сите уништени свињи или однесени во кланица:

Афринакската свинска чума се појави на 6 јануари во две одгледувалиште во делчевското село Драмче, по што беа воведени вонредни мерки за заштита во целиот Регион.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles