1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Лимонот како главен природен витамин за зимскиот период од годината

Едно од чудесните овошја за кое во овој период од годината се смета дека е добро за сите без сомнение, е лимонот. Егзотичен, вкусен и многу многу лековит.

Интересот за лимонот нималку не е случаен бидејќи народот неговите вредности одамна ги открил.

Лимонот најмногу се употребува за конзумирање, но многу често луѓето го користат и во индустријата, медицината и хигиената.

Во овој период на настинки и вируси за човековиот организам многу важни се природните витамини. Како природен витамин кој најпрво ни паѓа на памет секогаш е лимонот.

Лимонот е богат извор на витамин Ц, со тоа што 100 грама задоволуваат 64% од дневните потреби, што го прави лимонот повеќе од корисен, велат научните анализи за лимонот.

За оние кои не знаат еве некои основни податоци за лимонот кој речиси секогаш го има во секоја куќа.

Тој е вид на мали зимзелени дрвја, со потекло од Азија. Елипсовидниот, жолт плод на лимоновото дрво се користи за кулинарски и некулинарски цели ширум светот, првенствено поради неговиот сок.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles