15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Оризарите од ветеното досега не добиле ништо. До понеделник бараат итна средба со премиерот или ќе организираат итни блокади.

Оризарите се нервозни од предолгото чекање и многуте ветувања за помош од Владата и од Премиерот Димитар Ковачевски бараат итно на разговор да ги прими до понеделник.

Доколку и овој пат нивните очекувања бидат изневерени тие итно ќе се организираат и наредната недела ќе ја започнат со протести.

Тензијата кај оризопроизводителите е присутна константно но,тврдат дека социјалниот момент кулминира во зимскиот период бидејќи пари не им доаѓаат од никаде а преку летото работеле чесно.

Од друга страна, во врска за најновите закани со протести од кабинетот на Премиерот изјавија:

До овој момент писмено барање за средба со миинистерот Николовски од страна на орисопроизводителите нема пристигнато. Сепак, од понеделник ќе се конкретизиора денот за разговор помеѓу оризопроизводителите и министерот, стои во писмената информација од МЗШВ…

Во прашање се 3.800 оризопроизводители и 14.000 тони се уште непродадена арпа и ориз.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles