15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

46 компании не исплатиле ништо, а 16 за К15 поделиле од 100 до 500 денари

Работници од 62  компании од државта, до Гласен текстилец поднеле жалба за неисплатено К 15 или за исплати кои се под секое нивно очекување.

Според податоците на „Гласен текстилец“ 46 македонски компании воопшто не исплатиле регрес за годишен одмор до законски предвидениот рок, а 16 фирми само делумно исплатиле К-15. Пријави има од работници од Штип, Скопје, Куманово, но и од останатите градови од држвата:

Најголем број од пријавените фирми се од текстилната и кожарската индустрија, но има и од други сектори:

Работодавачите во приватниот сектор имаат законска обврска на вработените да им исплатат регрес за годишен одмор односно К- 15, до крајот на годината. За 2021 година  минималната сума  изнесуваше 11.457 денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles