15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Доаѓа од Азија, чудесниот корен кој лечи се, а го има на земјоделските тезги.

Ѓумбирот е еден од чудесно лековити корени кој човештвото го знае многу одамна. На европскиот простор дошол исто така многу одамна и тоа како трговска размена помеѓу Европската и Азиската цивилизција. Кога точно прв пат е виден на нашиот простор е непознато иако пред стотици години него го користеле старите Грци и Римјаните.
Иако ѓумбирот доага од Азија нашите земјоделци без проблем успеале да започнат негово производство и трговија.
Овој производ сам по себе е многу специфичен, па оттука и специфичната, односно за нашиот стандард високата цена, па не секој може да си го дозволи.
Ѓумбирот зазема специјално место во многу кујни поради специфичната арома и остриот, пикантно лут вкус кој го издвојува од останатите зачини, но исто така и заради неговите лековити својства. Стотици години тој се користел како зачин и лек, па до денес луѓето го користат неговото моќно дејство.
Познато е дека тој се користи како замена за лековите варфарин кој е прочистувач и нифедипин за подобрување на крвоток. Доколку го употребуваме ѓумбирот во разумни количини тој е корисен, но неговата прекумерна употреба е штетна.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles