15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Рокот на замрзнати цени истекува за три дена. Се отвораaт ли вратите на нова социјана незивесноста

За само три дена, на 31 јануари, истекува рокот на замрзнати цени за кои Владата се одлучи во намерата да го сопре неконтролираното поскапување на основните животни намирници.
Стравот кај граѓаните дека можат да се соочат со шоковно високи цени е реален, бидејќи производителите и трговците секојдневно ја аргументираат потребата од повисоки цени на нивните производи. Од овие причини , евентуалното одмрзнување на цените за граѓаните е еднакво на пуштање на злото.
Ова е страната на потрошувачите и неа цврсто ја држат и од Синдикатот и од Организацијата на потрошувачи, бидејќи се со идентично мислње дека со животниот стандард игра нема.
Сепак, ова е едната страна , но непомалку важна е и другата, бидејќи не предолго на пазарот можат да функционираат од државата контролирани цени.
Сите овие дилеми остануваат отворени на неодредено време, но Владата низ соопштение најави дека не е отсутна и дека ситуацијата ја следи:
„ Министерството за економија достави одлука до Владата со која се предлага мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи да се продолжи до крајот на февруари 2022 година“, велат од Министерството.
Во одлуката за замрзнување на цените во изминатиов период, меѓу останатите, влегоа лаб, брашно, млеко, месо и преработки, јајца и ориз.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles