13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Уште четвортица пациенти од Регионот станаа жртви на Ковид 19. Починаа на Инфективно во Штип

Уште четвортица пациенти од Регионот станаа жртви на Ковид 19. Починаа на Инфективното одделение во Штип. Се работи за двајца пациенти од Кочани и по еден од Штип и Пробиштип на возраст од 69 до 82 години.
Во моемнтов, битката со Ковид 19 во клиничката болница ја водат уште 53-ца пациенти:
„ Имаме 49 пациенти на Инфективното одделение и 4-ца на Кожното. Од нив 31 се на кислородна поддршка. Дополнително уште 55 пациенти се третирани амбулантски“, информираат од Болницата.
Во моментов, бројот на активни случаи во општините од Истокот изнесува 1.012. најголема концентрација на позитивни пациенти има во Штип, Кочани, Свети Николе и Делчево.
Според податоците на Институтот за јавно здравје, во моментот во земјава во 90 проценти од случаите е присутен сојот омикрон, а во 10 станува збор за делта варијантата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles