11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Веќе никој не може да ги сопре. Оризопроизводителите на 8 февруари излегуваат на протести

Веќе никој не може да ги сопре. Оризопроизводителите на 8 февруари излегуваат на протести и блокади, а тракторите повторно ќе ги извадат на патот во Облешево:
Решеноста за протести доаѓа само еден ден по посетата на министерот за земјоделство Љупчо Николовски на Кочанско, на која ориопроизводителите тврдат дека не биле поканети:
Од друга страна од Министерството за земјоделство тврдат дека на вчерашната средба биле поканети сите здруженија на оризопроизводители и на истата се разговарало за повеќе теми:
На средбата со оризопроизводителите се изрази потребата за мерка за нови мобилни сушари, како и мерка за помош при набавка на ѓубрива за кои ќе направиме консултации со сите институции за нивна реализација. Целта е заедно да креираме ефикасни политики, да преземаме конкретни чекори за да го зголемиме производство на оризот. Навремената и неселективна исплата на субвениците ќе продолжи, почитувајќи го календарот за исплата на субвенциите за мерките од програмите, информираат од Министерството.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles