15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Штип и Делчево ја одбележуваат 150 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, апостолот на македонското ослободително движење.

Со букети цвекиња положени на паметникот до школото во штипско Ново Село, каде своевремено две години Гоце Делчев учителствувал, денеска Штип ги чествува 150 те години од неговото раѓање.

И Делчево денеска го одбележува раѓањето на македонскиот револуционер. Градот кој на 23 април 1950 година своето име од тогашно Царево село го смени во Делчево.

Гоце е роден на овој ден 1872 година во Кукуш како трето дете во семејството Делчеви. Од млади години е поборник за независна македонија и се до крајот на својот краткротраен но богато исполнет живот е со неговата мисла водилка, Македонија да биде независна држава на овие простори. Загина на четвртти мај 1903 година кај селото Баница, откако неговата чета беше предадена и падна во заседа.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles