16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Агалаксија кај овците

Агалаксија кај овците е една од заразните болестиод кои стравуваат сопствениците на овчите стада. Доколку навреме не се забележи лекувањето е долго и исклучително тешко, и знае да заврши со смрт кај заразените единки.Кои се карактеристиките на оваа болест?

Најдобар лек за болеста е превентивата, тврдат од штипската ветеринарна клиника.

Ветеринарниот совет до сопствениците на овчи стада е доколку забележат промена на бојата на вимето кај овците во темно сина боја, веднаш да повикаат ветеринар.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles