7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Нови препораки од Комисијата за заразни болести

Со нови препораки  излезе денес Комисијата за заразни болести, ставајќи го акцентот на важност на сертификатите за прележан ковид и на бустер дозата на вакцина:

Според Комисијата, особено е значајна вакцинацијата со трета доза, затоа што анализите покажале дека бројот на починати пациенти кои се целосно вакцинирани е минимален:

Исто така, особено е важно да се знае дека ефикасноста на вакцината, опаѓа со текот на времето:

Поради ова, од Комисијата најавија кампања за вакцинирање со трета доза.

Инаку, во Државата со две дози вакцина се имунизирани одвај 40 % од населението, што е исклучително мал процент за стекнување на т.н. колективен имунитет.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles