7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Минималецот го отвора патот за нови покачувања. Од УПОЗ денес излегоа со свои барања

Новиот минималец го расчистува  патот кон нови покачувања во јавната администрација. Денеска од УПОЗ излегоа со барање на оваа тема, укажувајќи дека има нова ситуација која треба да се решава со пари:

Доколку ова не се направи, вработени во повеќе различни категории и тежина на работа, ќе земаат иста плата, што според УПОЗ е недозволиво.

Затоа, ако Владата не пристапи кон скалесто покачување на платите, работниците од јавната администрација, излегуваат на улица:

Со идентични барања излегоа и од СОНК, предупредувајќи дека во градинките, дури 10 групи на различни работни места, со различни бодови, ќе земаат иста плата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles