11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

За првите 100 дена мандат, градоначалникот на Делчево се пофали со обезбедни инвестиции за над 110 мил денари

За првите 110 дена од новиот мандат, за општина Делчево се обезбедени нови инвестиции во висина од 100 милиони денари, кажа во својот отчет градоначалникот Горан Трајковски. Во оваа сума не се пресметани тековните инвестиции кои се однесуваат на доизградба на инфраструктурни проекти, како и реализацијата на проектот за Водоснабдување на Делчево:

Во списокот на инфраструктурни инвестиции, Трајковски го потенцираше – Изградба на нова детска градинка во нас. Расадник; Втора фаза од изградба на современ градски пазар; Изградба на нов водовод во с. Ѕвегор и с. Габрово; Постапка за почеток на градежни работи на фотоволтаици и пречистителна станица за вода во с. Тработивиште; изградба и асфалтирање на повеќе улици во градот и населените места.

Дополнително, Трајковски потенцираше и повеќе проекти поврзани со инвестиции во образованието:

Горан Трајковски по втор пат е избран за градоначалник на Делчево и ова е континуитет на неговата работа од претходниот мандат.

За периодот што следи, тој најави  дореализација на  започнатите проекти, но и подготовка за реализација на нови кои ќе донесат  подобар квалитет на животот во Делчево.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles