12.5 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Откако никој од важните не дојде во Облешево, оризарите во вторник протестно ќе бидат во Скопје

Оризарите нема да останат само на протестите во Облешево. Откако увидоа  дека од Владата нив никој не ги удостои, а на улица извадената механизација и незадоволство останаа неудостоени, тие одлучија Облешево да го заменат со Скопје.

На протестите, за почеток ќе бидат само оризопроизводителите, но поддршка ќе имаат и од претставници на други земјоделски здруженија.

За најмногу 10 дена под нивниот, се најавува нов , овој пат генерален  протест на земјодлците на кој ќе бидат сите:

Обединувачки фактор на земјоделците , овој пат им се заедничките проблеми кои тие одлучија да ги решаваат со директен притисок на улица

Засега, реакција за најавените протести од надлежното министерство и од Владата нема , но прашање на време е кога на еден или друг начин некој од нив ќе се огласи, бидејќи во интерес на сите е решение да се најде. Претстојат подготовки и за неполн месец почеток на новата земјоделска сезона во која секој изгубен ден за земјоделците е неповратен.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,510FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles