21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Знае овој сиромашен народ да живее. Краставиците од 150 се трошат како да се 20 ден.

Надвор од сезона, цените на некои земјоделски производи достигнуваат кулминација и се огнени, но потрошувачката не само што е голема, туку и никогаш поголема во овој период.

Најатрактивни за купувачите во овој период се краставиците и доматите кои , претежно, се од увоз и кои годинава се нудат по изгор цени. Без оглед на ова, потрошувачката оди.

Иако сите добро ги знаеме цените на основните животни продукти, актуелните цени на краставиците се добра прилика за паралела што се може да се купи во замена за еден килограм краставици.

Според пазарните цени, еден килограм краставици сега се еднакви на 2 кг. ориз, 1 кг. добар грав, 4 литри млеко, 5 кг брашно или литар   зејтин.

Но, без оглед на вака фрапантниот сооднос, добар дел од граѓаните не се лишуваат  од вонсезонските задоволства, па колку тие и да чинат.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles