21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Лозарите и овоштарите денес го одбележаа нивниот најголем празник Св. Трифун

Лозарите и овоштарите денес традиционално го одбележаа нивниот најголем празник св. Трифун. Заштитник на нивниот труд и на родот.

Традицијата во вакви случаи кај нашиот народ е богата и таа подразбира дружење, веселба и цврста верба дека годината што предстои ќе биде подобра од претходната.

Според црковното учење св. Трифун дел од традицијата и верувањето во неговата моќ е присутен уште од 4 век.

По повод истиот празник денес во сите православни верски храмови се одржаа литургии во присуство на верници.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles