21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Ако со покачувањето на платите и пензиите не се оди етапно не чека контрола на ММФ, предупредува професорот Трајко Славески.

Опасна е играта на Синдикатот и на владата со покачувањето на минималната плата и пензиите, предупреди во синокешното гостување на ТВ Стар некогашниот министер и актулен професор Трајко Славески.

Според Славески, откако минималната плата нагоре тргна економски неконтролирано, за да се избегнат поголеми последици и работна демотивираност сега треба да се покачат и останатите плати, што за компаниите е голем удар.

Во сето ова, вели Славески, потребно е многу голема претпазливст и разум зашто имаме реална опасност од уште поголеми последици  во форма на контрола од ММФ.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles