21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Битиќи: Нов модел на усогласување и повисоки пензии

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во ТВ интервју, ја повтори заложбата за промена на моделот за раст на пензиите.

Разговараме за моделот со кој пензискиот фонд ќе се одржи стабилен и одржлив за да може од него да добиваат пензии и наредните пензионери. Не сум научен да играм со проценти и со решение во кои не гледам доследна анализа. Сакаме решенија со кои ќе им овозможиме достоинствен живот. Сметам дека пензискиот фонд осигурува доволно стабилен приход за да се обезбеди пораст на пензиите, нагласи Битиќи.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles