14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Делчево: Доделени решенија на стипендисти

Општина Делчево денес додели 19 решенија на исто толку стипендисти  –  средношколци и студенти:

Стипендиите ќе се исплаќаат за период од 9 месеци, а износот на ученичките стипендии во зависност од категоријата е 1.000 денари, односно 1,500 денари.

Речиси сите стипендии се доделени за постигнати резултати, што е голем успех и за делчевската гимназија.

Годинава е доделена само една студентска стипендија која е во износ од 3,500 денари.

Дополнително, општина Делчево доделува и наградно патување низ Европа на 10-те најдобри матуранти . Исто така, од 2020 г. се издвојуваат по 3 .000 денари за секое прваче кое ќе го започне школувањето во делчевските основни училишта.

Минатата година по овие основи од Буџетот на Општината се исплатени над 900 илјади денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles