15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Штипјанец ги брани шаховските бои на Оксфорд

Филип Михов е штипјанец, млад  шахист, кој безмалку повеќе од една година успешно ги брани боите на Универзитетот  Оксфорд во Лигата на Англија, каде студира. Досега се одиграа 4 кола, а Михов настапи во  две.  Две кола не играше поради тоа што во тој период учествуваше на ЕП во Словенија – бранејќи ги боите на Македонија.

Во  последните две кола во Лигата на Англија, Михов имаше двајца противници  со многу поголеми рејтинзи од него. Играше со интернационален мајстор и велемајстор.  Со двајцата ремизира. Неговите противници имаа  рејтинзи  од 2435 и 2546, а Михов  рејтинг од  2242. Ова претставува уште еден успех за Михов, кој и во Англија ги покажа  квалитетите на шаховската табла. Да потсетиме, младиот  Михов во 2021 година беше сениорски шампион на Македонија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles