15.3 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Неделава почнуваат преговорите за пензиите. Пензионерите со големи очекувања

До крајот на неделата се очекува да започнат разговорите со сите засегнати страни за зголемување на пензиите.  Според  вицепремиерот Фатмир Битиќи , ќе се разговараат со сите страни со цел да се изнајде решение кое ќе биде прифатливо за сите:

Засега се уште е неизвесно по која методологија и колку пензиите ќе бидат покачени, но за разлика од Државата, пензионерите точно знаат колку очекуваат

Досега пензиите се качуваа ретко и малку, па очекувањата на пензионерите се разбирливи, но клучното прашање е дали Фондот има доволно пари за повиски пензии или за тоа ќе биде потребна интевренција од Буџетот:

Во Државата има  околу 326.000 пензионери, од кои 51 %, земаат пензија до 14.000 денари, а  21 % од пензионерите се во групата од  14-18.000 денари.

Со последното, јануарско усогласување на пензиите од 2,9 % , 69 пензионери стигнаа до најголемата пензија од 59.674 денари.  

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles