19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Пукна клучната водоводна артерија. Половина Штип без вода. Во наредните 24 часа ќе биде само за техничка употреба

Од полноќ, половина Штип остана без вода од системот на ЈП Исар, откако пукна главната водоводна артерија , Линијата 1. Мобилните екипи на Претпријатието, проблемот го лоцираа веднаш и со работа се започна во ноќните часови:

Отстранувањето на големиот дефект траеше 10 часа, по што водоснабдувањето беше нормализирано:

Сепак, поради сложеноста на интервенцијата, во наредните 24 часа, водата во Штип ќе биде само за техничка употреба:

Со последната хаварија, се покажа уште еднаш дека Линијата 1 е веројатно најчувствителното место во водоводниот систем на Штип, зашто проблеми овде има често, а последиците се големи. Може ли ова да се надмине:

Инаку, реакцијата на Исар без оглед што се работеше во ноќните часови, овој пат беше брза и ефикасна , па граѓаните и речиси не ја почувствуваа тежината на проблемот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles