7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Најавените три денари за арпа не  го менуваат ставот на оризарите. Протести сепак ќе има

Вчерашната изјава на министерот за земјодлество Љупчо Николовски за продолжување на мерката која значи помош од три денати за килограм арпа,  не го менуваат ставот на оризопрозиводителите. Тие и понатаму се незадоволни и категорични дека протести  ќе има.

Изјавата на Арсов доаѓаат само еден ден откако министерот Николовски најави продолжување на мерката.

Тензиите оризопроизводители – Министерство за земјодлество се присутни веќе втора година, а оризарите неколкупати излегуваа на протести и блокади.

Тие се најнезадоволни поради ниската откупна цена на оризовата арпа која во еден период изнесуваше и 18 денари за килограм, поради што тврдат дека помешу 70-80 % од прозиводството сеуште стои непродадено.

Од Министерството најавија анализа на останатите колични, а нивните очекувања се дека во амбарите има околу 15.000 т. арпа.

Со која цел се прави анализата и дали нешто ќе се преземе во врска со непродадените количини, засега е неизвесно.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles